30. 9. 2015

O LIŠCE, BERÁNKOVI A HROZNÝŠI


Řeknete-li dospělým: „Viděl jsem krásný dům z červených cihel, za okny muškáty a na oknech holubi,“ nedovedou si ho představit. Musíte jim říci: „Viděl jsem dům za sto tisíc franků.“ Tu hned zvolají: „Ach, to je krása!“

S audioknihami nemám vůbec žádnou zkušenost, maximálně když jsme jako malí s bráchou poslouchali před spaním namluvené příběhy a pohádky ještě na kazetách. Proto bylo pro mě sepsání tohoto článku trochu oříšek, tak doufám, že jsem si s ním poradila a že se vám bude tohle velmi známé dílo v mém podání líbit.

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry byl francouzským spisovatelem s obrovskou slabostí pro letadla a létání, o kterém často psal. Saint-Exupéryho záliba v létání mu však jednoho dne byla osudová. Nikdo dodnes neví, jestli byl během druhé světové války sestřelen nebo mu selhalo letadlo, ve kterém letěl. Jeho díla, například Země lidí, Citadela či Noční let, si našla své čtenáře po celém světě. Avšak jeho nejznámější, a troufnu si říct i jedno z nejoblíbenějších děl na celém světě je právě to, o kterém si budeme povídat dnes. 

Příběh o slonovi, hroznýšovi, beránkovi, růži, lišce, cestovateli a o Malém Princi rozhodně všichni známe. Tuhle audioknihu jsem si vybrala proto, že jsem si chtěla připomenout tu dětskou naivitu, ten svět dětí, kteří žijí pro hadrovou panenku, která je pro ně středobodem vesmíru. Chtěla jsem se vrátit do těch let, kdy mi nezáleželo na tom, že si lidé potřebují dokazovat svou autoritu, že potřebují mít pocit, že jsou nad věcí. Že mají něco, čemu mohou zdánlivě vládnout a neohlížejí se na city druhých. Nezáleželo mi na tom, že na téhle zemi žijí samolibí lidé, kteří neslyší nic jiného, než chválu a to je to, co jim dává pocit naplnění. Nezáleželo mi na tom, že se lidé dostanou vlastní chybou do problémů, z kterých není cesta ven - zní to možná trochu sobecky, ale řekněte mi, kolikrát jste si s malým dítětem povídali o problémech, které vás trápí. Stejně tak jsem nechápala lidi, kteří žili jen svými okamžiky, za vším hledali jen to, jak si výhodně přilepšit. Nešlo jim o nic jiného než o vlastní blahobyt. Nerozuměla jsem lidem, kteří pracovali pro to, aby žili a neužívali si krásy okolí. Nechápala jsem ani ty, kteří se vydávali za nejdůležitější na světě, ale uvnitř byli stejní jako my a taky v životě stejně vrávorali.

Jediné, na čem mi záleželo, byly hvězdy. Hvězdy, které zněly jako pět set tisíc rolniček a na jedné z nich žil ten malý, nevinný a upřímný snílek s jeho přáteli. To byla tenkrát moje hadrová panenka, můj středobod vesmíru.

Co je důležité, je očím neviditelné 

Poměrně krátké dílo, namluvené dvěma talentovanými interprety, Kateřinou Liďákovou v roli Malého prince a Pavlem Vackem, který zastával roli autora - vypravěče a dalších postav, se vám zaryje hluboko pod kůži. Možná právě díky tomu, že výborná interpretace tomuto známému dílu opravdu ostudu nedělá, právě naopak, a přátelsky vás donutí se vžít do postavy vypravěče i Malého prince ať chcete nebo ne. 


Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Namluvili: Kateřina Liďáková, Pavel Vacek
Délka: 2 hodiny 3 minuty
Audioknihu si můžete zakoupit zde.

13 komentářů:

 1. Hezky napsáno :) Já osobně nejsem zastáncem audioknih. Několikrát jsem to zkoušel, ale zkrátka se do toho nedokážu dostat a nemá to pro mě to kouzlo, jako když si knihu sám přečtu. Zároveň ani nemám rád Malého prince. Nevím proč, ale podle mého názoru je to strašně přeceňovaná kniha a nevím, prostě ji nemám rád. Takže musím říct, že to, co jsi napsala, mi přišlo zajímavější než celá kniha :). Jinak si myslím, že je skvělý nápad psát recenze na knihy/audioknihy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě, to byla moje úplně první audiokniha, ale s čajem a v posteli se mi poslouchala hezky:)) Tak jich musím zkusit trošku víc, abych zjistila, jestli mi sedí nebo ne, ale máš pravdu, klasickému čtení se nic nevyrovná. Mně se Malý princ líbí, asi bych teda neřekla, že je to nejkrásnější kniha co jsem kdy četla/poslouchala, ale zas vyloženě proti němu nic nemám :)). Chtěla jsem si vybrat právě jako první nějaké dílo, které znám a které můžu posoudit podle předlohy. Ale pokud se moje recenze bude líbit Audiotéce, už mám další knihu, kterou bych si moc ráda poslechla - v angličtině :)

   Vymazat
  2. O audioknize v angličtině už jsem taky přemýšlel. Tak doufám, že to vyjde a dáš vědět, jaké to bylo :). Třeba se k tomu pak sám odhodlám :D

   Vymazat
 2. super článok :)
  Ja keď som bola malaá tak si pamätám keď som išla si dať poobednú siestu tak mamka mi na gramofóne pustila rozprávku a pri nej som zaspala ja som to milovala♥ len som zavrela oči a počúvala popritom som zaspala, potom aj na CD som počúvala rozprávky ešte si spomínam aj ako mi mamka púšťala na premietačke v kupelke v tme rozprávku :D

  https://clodyteenmummy.wordpress.com/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě taky, na kazeťáku jsme si s bráchou, když jsme byli malý, pouštěli pohádky, on bez toho nebyl schopnej usnout:D:)))

   Vymazat
 3. Moc hezky pojaté:) né ta klasická recenze, kterou píšou všichni (i já, pokud se to recenzí dá nazvat^^), ale osobnější:)
  Miluju ten příběh, fakt jo. :) spolužáci si myslí, že je to hrozná kravina (ne všichni), ale to bude tím, že knížku četli ještě na základce a nedokázali ji tak ocenit:)
  za mě jeden z nejkvalitnějších příběhů. Ač kratších, ale výstižných:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, to byl spíš chabý pokus o něcojakorecenzi na audioknihu, ale jsem ráda, že to vidíš takhle :D Já se právě nechala trochu inspirovat tebou, hlavně tou ukázkou přes Soundcloud, i když jsem to sekala a nahrávala asi 67 let :D. Já ten příběh taky zbožňuju :).

   Vymazat
 4. Malého prince znám, ale ještě nikdy jsem ho nečetla ani neposlouchala audioknihu. Co se týče audioknih, tak ty já přímo zbožňuji! Jako malá jsem taky vždy před spaním poslouchala různé nahrané pohádky a na základce jsme jednou poslouchali Babičku. Moc krásné! :) Ovšem na knihu se chystám, protože bych si ji chtěla přečíst k maturitě, tak uvidíme. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem poslouchala audioknížky, s bráchou v kazeťáku. Nejlepší usínání! :) A máš štěstí, že máš Malého prince v maturitní četbě, my ho tam neměli :(.

   Vymazat
 5. Malýho prince jsem četla několikrát, jedna z nejoblíbenějších knížek <3
  Já si teď vybavuju, jak mi babička, když jsem u ní spávala, pouštěla na kazetě Spejbla s Hurvínkem! A měli černou hodinku ^^

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jooo!! Já taky poslouchala s bráchou Spejbla a Hurvínka, měli jsme ještě kazety po mamče, když byla menší, a prostě.. to bylo nejlepší!! ♥:)

   Vymazat
 6. Za a) nemám ráda audio knihy. Knihy se mají skládat z písmenek a ne ze slov. Za b) nemám ráda Malého prince. Fakt nemám. :D
  Ale recenze to je pěkná :)

  http://gabux-creativity.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář!