21. 10. 2016

NA SLOVÍČKO S LILI ELBE


Ahoj, moji milí čtenáři!

Opět přicházím s několikaměsíčním restem v podobě recenze na knížku The Danish Girl od Davida Ebershoffa. Knížku v anglickém vydání mi poskytlo knihkupectví Megaknihy už někdy koncem července a... jak jsem zmiňovala v recenzním příspěvku dříve, asi jsem si toho naložila se psem, prací, stěhováním a školou prostě moc, ale i ty neméně důležité povinnosti se mi vytratily z hlavy. Omlouvám se tedy Megaknihám a slibuju, že tohle je už poslední recenze, kterou vydávám s takovýmhle zpožděním. 

Einar a Greta Wegenerovi. Jeden - na první pohled - obyčejný dánský manželský pár z dvacátých let minulého století, který žije pro lásku jednoho ke druhému a malbu. Einar je uznávaný malíř tehdejší doby, jeho žena Greta jde v jeho stopách. Celý příběh začíná ve chvíli, kdy Greta Wegner požádá svého muže o netradiční věc; modelka pro její obraz nedorazila a ona ho potřebuje dokončit. Ano, tušíte správně. Einar se nechá přemluvit k převlečení do načechraných dámských šatů, typických pro tehdejší dobu, a punčoch. Jak se ale ukáže později, oproti počáteční nechuti toto podstoupit, se dámský oděv významnému malíři zalíbí. Přesně to je ten moment, kdy si uvědomí, že tělo pohledného, mladého a úspěšného muže obývá ve skutečnosti žena. 

Již zmiňované dvacáté století je dobou, kdy se na věci jako homosexualita či transsexualita pohlíží skrz prsty. Pokud se u někoho toto tabuizované téma projeví, většinou to pro něj znamená jednosměrnou jízdenku do psychiatrické léčebny a zcela jisté zavržení společností. 

Příběh vypráví o nesnadném životě jak malíře Einara, tak jeho ženy Grety, pro kterou seznámení s faktem, že je její muž ve skutečnosti žena, rozhodně není lehké. I tak se ale rozhodne přijmout Einara takového, jaký je a pomáhat mu překonávat všechny nesnáze, který mu nový život v těle ženy připraví. V knížce je detailně popsán vývoj a proměna jejich vztahu a především podpora, která Einara provází v celé knize. Lili Elbe, Einarovo nové já, je přesnou reflexí malířovy citlivé, romantické a z části i tajemné povahy. 

Knihu jsem oproti filmu, který jsem viděla již několikrát, prožívala samozřejmě mnohonásobně více.
Obecně mi i popis vedlejších osob, jako Ulla či Hans připadal v knize zajímavější a musím říct, že ve mně kniha zanechala jistou stopu, po které na tuto problematiku i v nynějším jednadvacátém století pohlížím trochu jinak. Jsem ráda, že jsem měla tu možnost si knihu přečíst a děkuji Megaknihám za poskytnutí recenzního výtisku.

Originální název: The Danish Girl | Český název: Dánská dívka | Autor: David Ebershoff | Nakladatelství: The Orion Publishing Group | Počet stran: 326

4 komentáře:

 1. Súhlasím, je to skvelá kniha a neuveriteľne silný príbeh. Knihu som čítala ešte začiatkom roka, hneď ako som videla film :)

  SlavikStories
  Čítanie je sexy

  OdpovědětVymazat
 2. Kniha vyzerá naozaj veľmi dobre, aj keď som ju ešte nečítala. Ostáva preto už len otázkou, kedy po nej konečne siahnem :)

  OdpovědětVymazat
 3. Dánská dívka je knížka, o které jsem hodně přemýšlela jestli si ji v budoucnu koupit nebo ne. No, uvidíme, uvidíme. :) Zatím mám svůj seznam zaplněný maturitní četbou a ještě nějakými hokejovými autobiografiemi. Každopádně já si počkám, až to už nebude "v módě" a za nějakých 10 let si ty všechny hitovky dnešní doby přečtu. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem četla jako malá vždy jen o koních a pak maturitní četbu, tak teď doháním resty jako Harry Potter atd, ale tohel jsem si nemohla nechat ujít! Zvlášť, když je v AJ - a já hrozně ráda čtu v AJ. :)

   Vymazat

Děkuji za každý komentář!