27. 7. 2018

5 ZPŮSOBŮ, JAK UKÁZAT SVÉMU PSOVI JEHO ŘEČÍ, ŽE HO MILUJETE


Všichni víme, že psi jsou jediná stvoření na světě, která své páníčky milují víc, než sami sebe.
Jak ale ukázat pejskům v jejich psí řeči, že i my je tolik milujeme? Zde je pár tipů a rad, které jsem posbírala z internetu a z vlastních zkušeností se psy a za jejichž realizaci vám bude vaše psisko vděčné.Nechcete článek číst? Poslechněte si podcast (:

1. Hluboký pohled do očí.

Říká se, že cizím psům by se hluboko a nepřetržitě do očí dívat nemělo, protože to v nich vyvolává výzvu nebo i potenciální nebezpečí. Pokud ale máte pejska, který vás zná a má vás rád, tak je to o něčem úplně jiném. Doktor Brian Hare, profesor kognitivní neurovědy zjistil, že pokud se na vás pes upřeně dívá, „objímá“ vás očima. Někteří psi nemají rádi těsný kontakt - doopravdické objetí, některým psům to nevadí a někteří to dokonce vyhledávají. Tohle je ale psí způsob, jak dát zaručeně najevo, že svého psa milujete. Když se u toho budete lehce usmívat, klidným hlasem mu něco vyprávět, psí mozek začne podle profesora Harea produkovat oxytocin, hormon, který utužuje vztah matky a dítěte.
Floki

2. O svého psa se můžete vždycky opřít. Doslova.

Rozhodně ale ne ve smyslu, že mu rozdrtíte kosti nebo ho přitlačíte ke zdi, což by vyvolalo naprostý opak. Úplně nevinně použijte část svojí váhy a lehce se o pejska opřete, třeba když sedíte společně na gauči nebo na zemi. Ukážete tak psovi, že mu věříte. Přesně to samé totiž dělají psi, když věří vám - už se vám stalo, že jste stáli v kuchyni a na něčem pracovali, a váš pes k vám přišel a svou vahou se opřel o vaše nohy? To je přesně další typ psího objetí. Sednou si vám na nohu nebo do klína, když sedíte, i když je to třeba čtyřicetikilové telátko, nebo vyskočí na zadní a věří, že se o vás mohou předními packami opřít, i když to je považováno spíš za nešvar. I tak je to ale projev psí lásky.

Vancouver

3. Nechte je spát s vámi v posteli.

Vědec a doktor Gregory Berns, autor knížky How Dogs Love Us, strávil několik let studováním psího chování. Podle jeho výzkumu je ochota nechat svého psa spát spolu s vámi v posteli ten nejvyšší možný projev vaší lásky. Když pes spí, je nejzranitelnější, a taky to pejskovi ukazuje, že je rovnocenným členem vaší smečky.

Floki

4. Buďte sami sebou. 

Prostě a jednoduše, tak, jak to zní. Psi dovedou vycítit naše pocity pomocí tónu a hloubky hlasu, pomocí našich pohybů a gest. Pes dovede rozpoznat, když jsme smutní, a snaží se udělat vše pro to, aby nás rozveselili. Stejně tak nám projevují lásku v moment, kdy otevřeme dveře od bytu když přicházíme z práce nebo školy domů tím, že by si uvrtěli ocásek a svým způsobem se na nás smějí.

Barry

5. Věnujte mu dostatečnou pozornost.

Mít psa neznamená chodit párkrát denně na procházky a hrát si s ním, jen když vy máte náladu.
Sledujte chování vašeho pejska. Sledujte jeho pohyby, jeho pohledy, jeho akce. Chce si hrát? Chce vaší pozornost, podrbat, vyvenčit, nakrmit, ukázat vám hračku, je unavený, chce se s vámi pomazlit? Váš pes je váš parťák. Respektujte to a berte to na vědomí, ačkoliv pánem jste vy, pes by nikdy neměl mít pocit, že je méněcenný.

Leo

Psi zkrátka mají emoce, stejně jako lidé, jen je potřeba se naučit jejich jazyk, abychom jim rozuměli a mohli jim lásku dokazovat tak, jak nám ji dokazují oni.

Adél
Líbí se vám tenhle článek? Uložte si ho na později na nástěnku na Pinterest (:


2 komentáře:

  1. Pes je lepší přítel než tvůj přítel, nikdy tě neopustí!

    OdpovědětVymazat
  2. Super článek, já mám doma fenku jorkšíra, která se mnou spí každý den v posteli, takže ta už to bere jako samozřejmost a ne projevení lásky :D

    OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář!